top of page

Silikon Ürünler İnsan Sağlığına Zarar Veriyor mu?


Silikon ürünler sağlıklı mı sorusuna karşılık pek çok kişi insan sağlığına zarar verdiği konusunda yanlış düşüncede oluyor. Fakat silikon, camın hammaddesi olan cam kumundan üretiliyor ve hiçbir şekilde sağlığa zarar verici madde içermiyor. Halk arasında genel olarak silikon ürünler plastik ürünlerdir kalıbı tamamen yanlış olup bu ürünlerin kanserojen madde içermediği de çeşitli araştırmalarla birlikte kanıtlanmıştır. Günümüzde pek çok alandaki ürünlerde silikonun kullanıldığını görebiliriz.

Silikonun Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Silikon ürünler ilk olarak sağlığa zararlı olmaması ile birlikte oldukça önemli ürünlerdir. Bunun yanında kullanıldığı üründe herhangi bir tat ve koku da bırakmaz. Bu sayede silikon mutfak ürünleri rahatlıkla kullanılabilirler. Silikonun bir diğer özelliği ise ensen ve pratik olmasıdır. Kırılmaz ve çatlamaz özellikleri sayesinde uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilirler. Özellikle silikon mutfak ürünleri için bir avantaj olan yapışmaz özelliği de vardır. Kendi yüzeyine dokunan malzemelere yapışmayarak kullanılma imkânı sunar. Böylelikle fazla yağ kullanarak ihtiyaç fazlası kalori alımını durdurur. Bunun yanında pişen kekin kalıptan ayrılması oldukça kolaydır. Tek seferde rahatlıkla ayrılabilmektedir.

Sıcaklık olarak da -25 ile +220 C aralığında buzdolabı, fırın, mikrodalga ve derin dondurucularda gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Silikon ürünler temizlik açısından da son derece avantajlıdır herhangi bir deterjan gerekmeden kolayca temizlenebilirler.

Silikon Hangi Ürünlerin Yapımında Kullanılıyor?

Silikonun kullanım alanlarına değinecek olursak ilk başta mutfak ürünlerinden bahsedebiliriz. Silikon mutfak ürünleri günümüzde sıklıkla kullanılmakla birlikte avantajları açısından en çok tercih edilenlerdir. Çeşitli kek ve kurabiye kalıpları, mutfak eldivenleri, pişiriciler, mutfak yardımcıları silikon maddesinden üretilmektedir. Bunun yanında farklı buzluk kaplarının üretiminde de yine aynı şekilde silikon kullanılmaktadır. Silikon hamur padı, çok amaçlı pişiriciler, spatula, çok amaçlı fırça, kepçe, bal kaşığı, mama kaşığı, kevgir ve daha pek çok mutfak yardımcı aletleri silikonla birlikte avantajlı hale gelmektedir.

Silikon ürünler olarak ütü altlığı, vantuz kapak, bardak ve kupa kapağı, su matarası ve çeşitli bebek ürünleri de sayılabilmektedir. Özellikle bebek ürünlerinde silikon kullanılması sağlık açısından oldukça önemlidir.

bottom of page